Министар финансија Србије Синиша Мали најавио је да ће привреда и јавни сектор добити прелазни рок до краја априла наредне године за прилагођавање новом систему електронских фактура.

„Ми ћемо, пошто смо добили доста захтева, до краја године изменити Закон о електронском фактурисању и дати прелазни рок до краја априла да се корисници адаптирају и оспособе да издају и примају електронске фактуре. Очекујем да ће те измене бити усвојене од стране посланика у Скупштини Србије. Дакле, омогућићемо додатни период да се усагласите са новим законом и завршите све информационе припреме“, рекао је Мали обраћајући се на обуци за локалне самоуправе „Примена система електронских фактура“, одржаној данас у Палати Србија.

Мали је навео да су остали рокови, који су наведени у закону реални и да ће наставити да важе и након законских измена.

Министар је прецизирао да прво наступа обавеза субјекта јавног сектора да прими и чува електронске фактуре и да издаје електронске фактуре другом субјекту јавног сектора, и да ће се примењивати од 1. маја 2022. године, уместо од 1. јануара, баш као и обавеза субјекта приватног сектора да изда електронску фактуру субјекту јавног сектора.

„Обавеза субјекта приватног сектора да прими и чува електронску фактуру издату од стране субјекта јавног сектора, као и електронске фактуре издате од стране субјекта приватног сектора, примењиваће се од 1. јула 2022. године, као што је и било планирано. Такође, обавезе издавања и чувања електронске фактуре у трансакцијама између субјеката приватног сектора наступају од 1. јануара 2023. године“, казао је Мали.

Министарство финансија и НАЛЕД организовали су 1.12.2021. обуку за локалне самоуправе под називом „Примена система електронских фактура“. На скупу у Палати Србија учесницима се обратио министар финансија Синиша Мали, државна секретарка у Министарству државне управе и локалне самоуправе Маја Мачужић Пузић и председник Општине Стари град Радослав Марјановић.